Ljepota i kozmetika

7 ČUDESNIH PRIRODNIH SASTOJAKA ZA NJEGU KOŽE

njega kože sa 7 prirodnih sastojaka

Govoreći o prirodnim sastojcima koji imaju najbolji učinak na kožu, valja navesti nekoliko biljaka vrhunske kvalitete, nezaobilaznih u njezi lica i tijela. Pisali smo već o tome kako je kanabidiol (CBD) idealan izbor za našu kožu, međutim postoje i mnogi drugi sastojci vrijedni istraživanja. Alge, zeleni čaj, kokosovo ulje, gotu kola, shea maslac, čajevac i zobene pahuljice neke su od prirodnih dragocjenosti koje bi u svakom slučaju trebalo uključiti u svakodnevnu rutinu njege kože.

Kokosovo ulje

Nedavna istraživanja pokazuju da ekstra djevičansko kokosovo ulje smanjuje neke od prirodnih upalnih procesa u tijelu. Osim toga, ono kožu čini otpornijom na svakodnevne vanjske utjecaje. Znanstvenici sve više aktivno potiču upotrebu ove biljne masti u proizvodnji krema zbog njezinih topikalnih umirujućih svojstava.

Ekstra djevičansko kokosovo ulje, za razliku od rafiniranih ili prerađenih kokosovih ulja, sadrži korisne masne kiseline i prirodne antioksidanse, što ga čini sjajnim izborom u borbi protiv starenja kože.

Gotu Kola

Tradicionalna azijska ljekovita biljka pronašla je svoje zasluženo mjesto u modernoj kozmetičkoj industriji. Gotu kola dio je suvremenih proizvoda za njegu kože radi ljekovitih svojstava koja potiču brže ozdravljenje. Poznato je da su je koristili antički Kinezi, Perzijanci, Grci i Egipćani kao sredstvo za zacjeljivanje rana i ozljeda.

Gotu kola srodna je preslici, bogata je fitokemikalijama i aminokiselinama. U proizvodima za njegu kože ti se elementi nadopunjavaju s masnim kiselinama i beta-karotenom kako bi potakli ozdravljenje oštećene kože. Uz to gotu kola sadrži niz spojeva koji potiču protok krvi i pomažu jačanju kože. Kombinacija aminokiselina, beta-karotena, masnih kiselina i fitokemikalija djeluju ujednačeno kako bi osigurali hidrataciju, staničnu regeneraciju, potporu detoksikaciji te ublažili bol i upale. Upravo je svaki dio toga procesa ključan za usporavanje starenja kože.

Zeleni čaj

Listovi zelenoga čaja koriste se u kozmetici od davnina. Značajna koncentracija polifenola u zelenom čaju čini ga čudesnim sastojkom za cjelovitu njegu kože. Neki možda nisu znali, no zeleni čaj se u Japanu stoljećima upotrebljavao kao prirodni losion za sunčanje.

Iako je djelotvornost zelenog čaja u liječenju kožnih bolesti tek djelomično dokazana, određen broj studija ukazuje na to da je zeleni čaj uspješan u preokretanju procesa fotooštećenja, uzrokovanog izlaganjem ultraljubičastom zračenju. Drugim riječima, zeleni čaj može ublažiti tragove oštećenja od sunca.

Ekstrakt zelenog čaja izrađen je od lišća biljke Camellia sinensis i poznato je da ima protuupalna i antioksidativna svojstva, iznimno vrijedna u smanjenju oksidativnog stresa i upale. Nova studija otkriva da primjena ekstrakta polifenola zelenog čaja na kožu može smanjiti specifične znakove fotostarenja.

Zobene pahuljice

Ovaj klasična namirnica, čest izbor za zdrav i hranjiv doručak u mnogim kuhinjama diljem svijeta, odlična je i za vanjsku upotrebu na koži.

Zobene pahuljice sadrže hidratantne beta-glukane i škrob za hidrataciju kože i djeluju umirujuće kod ekcema ili osipa. Izvor su avenantramida – kemijskih spojeva s protuupalnim učinkom.

Koloidna zob delikatne je praškaste teksture, dobivena mljevenjem cijele zobi u fini prah. Iako se kupke od zobenih pahuljica i dalje preporučuju za kožna stanja, koloidna zob može poslužiti kao alternativa. Preporuka je da se zob utrlja u kožu (umjesto namakanja u vodi) kako bi se ublažili svrbež i iritacija, osobito kod ekcema i psorijaze.

Koloidna zobena kaša može se koristiti za liječenje brojnih drugih kožnih bolesti i stanja. Češanje kože prirodna je reakcija na nadraženi, ljuskavi ili upalni ekcem s izraženim svrbežom, što može samo pogoršati neugodnost i stanje kože zanemaruje li se iritacija predugo. Koloidna zobena kaša pomaže u umirivanju kože, ostavljajući je mekšom, nahranjenom i hidratiziranom.

Shea maslac

Sastojak je mnogih hidratantnih krema. Njegova prednost pred drugim sastojcima jest sposobnost liječenja i umirivanja ekcema uzrokovanog upalom (prema Nacionalnoj udruzi za ekceme). Tajna je u protuupalnim hranjivim tvarima kojima shea obiluje, a veoma su učinkovite u suzbijanju svrbeža. Znate li koji je najbolji dio? Shea je jedan od najnježnijih sastojaka na tržištu kozmetike koji će se svidjeti i onima s izuzetno osjetljivom kožom.

Stoljećima su se žene u zapadnoj Africi oslanjale na moć shea maslaca kako bi omekšale, umirile i zacijelile suhu kožu. Prirodni spojevi masti omekšavaju kožu i povećavaju njezinu elastičnost bez saponifikacije. U prilog tomu govore i zaključci dvostruko slijepe studije koji ukazuju na revolucionarno otkriće o blagotvornosti shea maslaca. Naime, kada se koristi s drugim standardnim tretmanima za liječenje ekcema, krema od shea maslaca postiže rezultate slične onima dobivenim terapijom lijekovima.

Shea maslac bogat je vitaminom A, slobodnim radikalima i antioksidativnim svojstvima. Dubinski vlaži i umiruje kožu, dajući joj zdrav, mladenački izgled. Kontinuirano vlaženje i hranjenje kože smanjuje sitne bore i linije te sprečava njihov nastanak.

Ulje čajevca

Australsko ulje čajevca možda je najpoznatiji prirodni sastojak za njegu kože na svijetu. Eterično ulje dobiveno iz listova Melaleuca alternifolia, dugo se koristilo u tradicionalnoj australskoj medicini zbog snažnih antibakterijskih i antigljivičnih svojstava. No, postavlja se pitanje koja je korist od ovih svojstava ako djeluju samo na površini kože? Zahvaljujući suvremenoj znanosti, saznali smo da se borba protiv bakterija nastavlja i u porama kože, gdje čajevac djeluje kako bi riješilo problem mrlja na mjestu njihova nastanka.

Ulje čajevca obično se koristi u kozmetičkim proizvodima gdje može upiti višak ulja na površini kože. Akne nastaju uslijed nakupljanja viška sebuma, masne tvari koju proizvodi koža. Korištenje ulja čajevca izravno na koži pokazalo je da ono uklanja mrlje bez isušivanja ili nadraživanja kože, a može čak smanjiti veličinu pjega i izliječiti cistične ciste.

Alge

Oceani su ispunjeni algama i ispod površine mora leži svijet, gotovo u potpunosti nedokučiv znanstvenicima i stručnjacima za njegu kože. Bez obzira na to, alge se u Aziji već dugo koriste u njezi kože, a posljednjih godina njihov se utjecaj proširio i na kozmetičke proizvode diljem zapadnog svijeta

Alge predstavljaju pravu bombu hranjivih tvari, stoga nije ni čudo što moderni proizvodi za ljepotu sve više istražuju njihovu zadivljujuću moć. Alge možete pronaći u različitim oblicima, od seruma do pilinga, čak i u osnovnim receptima za hidratantne kreme i podloge protiv starenja. Pokazalo se da alge imaju niz prednosti za njegu kože: od učvršćivanja i toniziranja do liječenja akni, reguliranja masnoće i liječenja suhoće.

Mnogo je vrsta algi, od kojih svaka vrsta ima određeni blagonakloni učinak na kožu. Neke pružaju hidrataciju, neke se bore protiv bakterija ili uzročnika prištića i akni, dok neke održavaju kožu vlažnom. Alge su nedvojbeno vrijedan dodatak dnevnoj rutini njege kože, no valja u svakom trenutku imati u vidu ekološki aspekt i utjecaj koji na okoliš ima njihovo prekomjerno uklanjanje iz prirodnog staništa.

Zaključak

Svakodnevna upotreba različitih prirodnih sastojaka navedenih u ovom blogu pomoći će vam da zaštitite svoju kožu od vanjskih utjecaja i usporite njezino starenje. Uključivanjem ovih prirodnih i jednostavnih pripravaka u vašu redovitu dnevnu rutinu izgladit ćete ten i reducirati bore.

Kokosovo ulje, gotu kola, zeleni čaj, zobene pahuljice, ulje čajevca, shea maslac i alge neki su od najučinkovitijih sastojaka koji su prirodni odgovor na štetne kemikalije i sintetičke sastojke koji se kriju u mnogim uobičajenim proizvodima za njegu kože.

Facebook

Related Posts

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)